Sposobów na piękną i zadbaną murawę w ogródkach jest wiele. Jednak coraz większą popularnością cieszy się trawa z rolki. Nic dziwnego, w końcu tego typu trawnik nie wymaga zaawansowanych prac ogrodniczych, a w dodatku można cieszyć się jego efektownym wyglądem tuż po nałożeniu. Chociaż jest to szybkie i łatwe rozwiązanie, nie należy do najtańszych. Zastanawiasz się nad ułożeniem trawy z rolki w swoim ogrodzie? W poniższym artykule przedstawiamy zalety i wady takiej opcji.

Dlaczego warto wybrać trawę z rolki?

Nie da się ukryć, że trawnik rolowany jest piękną ozdobą nie tylko ogrodów, gdyż można ułożyć go także na powierzchniach balkonu, tarasu czy altany. Jedną z dużych zalet trawy z rolki jest to, że nie trzeba długo czekać na wzrost wysianych nasion. Tworzą ją dorosłe rośliny, dzięki czemu już po dwóch tygodniach po ułożeniu trawnika można śmiało po nim chodzić. Kolejnym plusem przemawiającym na korzyść rolowanej darni jest możliwość jej założenia o każdej porze roku, z wyjątkiem zimy, gdyż tylko mroźne temperatury nie sprzyjają jej rozwojowi. Ponadto tego typu trawnik jest wolny od chwastów i mchu, a to dzięki swojej gęstości, przez którą rośliny dziko rosnące nie mają możliwości przebicia.

Jakie są wady trawy z rolki?

Chociaż ułożenie trawy z rolki w ogrodzie niesie ze sobą wiele korzyści, to tego typu trawnik ma też pewne wady. Decydując się na darń rolowaną, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim wysokie koszty zakupu. Za rolkę o powierzchni 20 m2 możesz zapłacić nawet 300 zł. W dodatku podłoże, na którym ułożony zostanie trawnik, należy wcześniej zasilić w składniki pokarmowe, co wiąże się z dodatkową opłatą. Natomiast jeśli zamierzasz skorzystać z pomocy specjalisty, aby profesjonalnie założył trawę z rolki, także musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami za obsługę.

Wadą trawnika rolowanego jest także to, że może mieć problemy z przystosowaniem się do nowych warunków, gdyż pochodzi z zupełnie obcego stanowiska. Co więcej, jest mniej ekologiczny od tego z siewu, ponieważ wymaga intensywnego nawożenia i nawadniania oraz mechanicznego przygotowania wraz z transportem.