Trawa z rolki ułożona na odpowiednio przygotowanym podłożu wymaga pielęgnacji – to właśnie dzięki niej możemy cieszyć się pięknym zielonym dywanem przez większość roku. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób dbać o trawnik, aby zachował on swoją jakość i wygląd, mamy dziś dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek!

Koszenie trawnika

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym należy pamiętać w przypadku trawnika z rolki – i nie tylko! – jest regularne koszenie. Mówiąc o regularności, mamy na myśli przycinanie co około tydzień. Jeżeli robimy to regularnie, wpływamy tym samym doskonale na jakość darni – za rzadkie koszenie może z kolei ją pogorszyć. W okresie wiosennym i jesiennym najlepsze efekty przynosi podcinanie trawnika co 4-5 dni. W sezonie letnim czas między jednym a drugim koszeniem może natomiast ulec wydłużeniu – wówczas warto też podnieść samą wysokość koszenia. Koszenie trawnika z rolki nie różni się niczym od koszenia trawy z klasycznego siewu.

Podlewanie trawnika

Chcąc kompleksowo zadbać o swój trawnik z rolki, należy pamiętać także o jego systematycznym podlewaniu. Warto wziąć w tym przypadku pod uwagę kilka ważnych zasad dot. pór oraz częstotliwości nawadniania trawy. Trawę najlepiej podlewać wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem. Od dużej częstotliwości ważniejsza jest duża ilość wody – zdecydowanie lepiej podlewać rzadziej, lecz w większej ilości, niż często, ale niewielką jej ilością. Jeżeli więc wcześniej podlewałeś trawnik każdego dnia, wcale nie musisz robić tego codziennie. Latem w zupełności wystarczy podlewanie dwa razy w tygodniu, z kolei wiosną
i jesienią – z powodzeniem możesz podlewać trawnik raz w tygodniu.

Nawożenie trawnika

Trzecim zabiegiem pielęgnacyjnym, równie ważnym co koszenie i podlewanie, jest nawożenie trawnika. Należy pamiętać o nim kilka razy w ciągu roku. Na początku wiosny warto postawić na nawóz wieloskładnikowy – zwłaszcza taki bogaty w mikroelementy. Dobrym wyborem okaże się nawóz Yara Mila Complex w dawce 1,5-2 kg/100 m². W kwietniu i we wrześniu warto z kolei nawozić trawę azotem – np. saletrą amonową. W tym przypadku maksymalna jednorazowa ilość nawozu to ok. 1,5 kg/100 m². W okresie jesiennym – zwłaszcza późną jesienią – dobre dla trawnika będą makroskładniki z wyłączeniem azotu. Mowa o nawozach zawierających m.in. potas, fosfor, magnez oraz siarkę – należy wysiać ich ok. 2 kg/100 m². Po posypaniu trawnika nawozem należy pamiętać o intensywnym podlewaniu.

Dla szczególnie pięknego trawnika

Jeżeli zależy Ci na tym, aby oko Twoje oraz Twoich gości zachwycały wyjątkowe zielone dywany, możesz postawić na nieco bardziej zaawansowane nawożenie. Przy pierwszej dawce nawozu warto podać dodatkowo granulowany siarczan magnezu – np. Kizeryt – w dawce 1 kg/100 m². Dobrym krokiem okaże się także podzielenie dawek azotowych (drugiej i trzeciej) po 50%. Wówczas należy podawać je co 3-4 tygodnie, np. drugą dawkę na początku kwietnia i maja, a trzecią dawkę pod koniec sierpnia i września. Aby trawnik z rolki prezentował się jeszcze bardziej efektownie, warto dodać do pielęgnacji także nawożenie dolistne. Opryskując trawnik roztworem mocznika (max. 8%) i siedmiowodnego siarczanu magnezu (max. 4%), można uzyskać naprawdę zaskakujące rezultaty. Taką mieszankę dobrze jest stosować kilka razy w ciągu roku. W celu jej stworzenia należy rozpuścić 0,2 kg siarczanu i 0,4 kg mocznika w 5 litrach wody – otrzymamy wówczas roztwór do spryskania ok. 100 m² trawnika. Przed nawożeniem dolistnym trawa powinna być sucha – po oprysku również nie należy jej podlewać. Jeżeli w ciągu kilku godzin po pryskaniu wystąpią opady deszczu, trawnik niestety nie pobierze nawozu. Co ważne, najlepsza pora na oprysk trawy z rolki to wieczór – w upalne dni pełne słońca lepiej z niego zrezygnować i poczekać do końca dnia.

Zadbany trawnik - dodatkowe zabiegi

Jeżeli chcesz, aby Twój trawnik zachwycał wyglądem przez długie lata, oprócz wymienionych zabiegów możesz raz na jakiś czas zastosować także zabieg dodatkowy – np. wałowanie, napowietrzanie czy nacinanie:

  • wałowanie polega na przygniataniu trawy do podłoża, najlepiej po intensywnym podlewaniu lub opadach deszczu. W przypadku trawników z rolki zabieg wałowania warto wykonywać nawet kilka razy w roku;
  • napowietrzanie, nazywane również aeracją, stosuje się wyłącznie na początku sezonu. Aeracja to nic innego, jak tworzenie na powierzchni trawnika… głębokich dziur. Jeżeli lubisz spacerować po swoim ogrodzie, możesz sięgnąć także po specjalne nakładki z kolcami zakładane na obuwie. Już po kilkunastu minutach przechadzania się po trawie wpłyniesz pozytywnie na kondycję trawnika (i swoją!). Napowietrzanie należy wykonywać na wilgotnym trawniku, najlepiej łącząc je z nawożeniem oraz podlewaniem;
  • wertykulacja to z kolei jednoczesne nacinanie trawnika i wyczesywanie na jej powierzchnię martwej trawy oraz pozostałości organicznych – tzw. filcu. Ten zabieg zalecany jest dwa razy w sezonie – na początku i na końcu, w okresie jesiennym. Filc po nacinaniu należy zebrać kosiarką z koszem – a jeśli używamy modelu bez kosza, na zabieg możemy zdecydować się nawet trzy razy w roku. Zabieg wertykulacji warto łączyć z nawożeniem, wałowaniem i podlewaniem – właśnie w takiej kolejności.

Zabiegi interwencyjne

W niektórych sytuacjach trawnik z rolki wymaga wprowadzenia do pielęgnacji interwencyjnych zabiegów chemicznych. Są one w stanie skutecznie rozwiązać problem chwastów, wszelkiego rodzaju chorób czy robaków. Kluczowe jest prawidłowe dopasowanie preparatu do problemu. Odpowiednio przygotowanym roztworem należy spryskać suchy trawnik, biorąc pod uwagę najważniejsze zasady dot. pory pryskania i warunków pogodowych. Oprócz oprysku środkami chemicznymi konieczne bywa również stosowanie wapna nawozowego. Trawa potrzebuje go w sytuacji, gdy znajdująca się pod nią gleba ma nieprawidłowe pH. Optymalna wartość pH powinna wynosić od 5,5 do 6,5 – w przypadku niższego pH pomóc może 2-3 kg granulowanego wapna nawozowego na 100 m². Zabieg można powtórzyć po kilku tygodniach jeśli pH gleby wciąż jest za kwaśne. Jeżeli z kolei gleba posiada pH powyżej 7, czyli zasadowe, warto wprowadzić do pielęgnacji nawóz
o właściwościach zakwaszających – np. 1,5-2 kg/ m² nawozu do roślin kwaśnolubnych oraz ok. 2 kg/ m² siarczanu amonowego. W przypadku niedoboru składników takich jak żelazo, magnez, wapń, potas, fosfor, azot czy chlor należy natomiast zastosować nawóz z dużym stężeniem konkretnego komponentu.