Trawnik – zarówno z rolki, jak i z siewu – wymaga prawidłowej pielęgnacji. Aby wykonać niezbędne zabiegi, np. koszenie czy napowietrzanie, należy sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Jakie przyrządy pomogą Ci zadbać o wygląd trawy w Twoim ogrodzie? 

Kosiarka i podkaszarka – niezbędne w każdym ogrodzie

Wśród narzędzi, które podczas pielęgnacji trawnika okazują się niezbędne, z pewnością należy wymienić dobrej jakości kosiarkę. Regularne koszenie trawy z rolki lub z siewu to podstawa, jeżeli zależy nam na estetycznym efekcie wizualnym. Kosiarki występują w wersji elektrycznej, spalinowej i akumulatorowej – co więcej, możemy wyróżnić także te na baterie słoneczne. Wybierając kosiarkę, warto zainwestować w model wyposażony w kosz na ścinaną trawę. Przydatne narzędzie do pielęgnacji trawnika stanowi także podkaszarka, umożliwiająca koszenie trawy w trudniej dostępnych miejscach. 

Wertykulator – zadbaj o jakość swojego trawnika

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, które są w stanie znacząco wpłynąć na wygląd trawnika, jest również wertykulacja. To jednoczesne nacinanie trawnika i wyczesywanie na jego powierzchnię obumarłej części trawy oraz tzw. filcu, czyli pozostałości organicznych. Zabieg nie tylko usuwa martwą trawę, ale i poprawia dostęp do światła, tlenu oraz wody. Do jego wykonania niezbędne jest narzędzie nazywane wertykulatorem. To urządzenie wyposażone w długie ostrza, które umożliwiają tworzenie charakterystycznych nacięć. Wyróżniamy wertykulatory ręczne, spalinowe, elektryczne i te w postaci przyczepek do ciągników. Samodzielne wertykulowanie trawnika jest jednak wyjątkowo pracochłonne – niewiele osób sięga więc po wertykulator, aby na własną rękę nacinać trawę z rolki. Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest skorzystanie z usług specjalistów – raz lub dwa razy w sezonie. 

Aerator – spalinowy, ręczny, a może w formie nakładek?

Chcąc zadbać o wygląd oraz stan trawy w rolkach, na początku sezonu warto wykonać także aerację, czyli napowietrzanie. Nakłuwanie darni specjalnymi kolcami – bo na tym właśnie polega ten zabieg – wspomaga rozluźnienie gleby, dzięki czemu dociera do niej jeszcze więcej powietrza, wody i nawozu. Do aeracji wykorzystuje się specjalne narzędzie nazywane aeratorem. Występuje on w kilku wariantach – spalinowym, ręcznym (na grabie) lub w formie nakładki na walec. Co więcej, zabieg aeracji można z łatwością wykonać, zakładając na obuwie specjalne nakładki z kolcami i spacerując po trawniku. Ten sposób sprawdzi się na niewielkich powierzchniach – w przypadku większego terenu najlepiej postawić na aerator spalinowy lub elektryczny. 

Producent trawy w rolkach z województwa zachodniopomorskiego – Trawniki Agro – zajmuje się nie tylko uprawą oraz dowozem trawy w rolce. Nasza oferta obejmuje również rozmaite zabiegi pielęgnacyjne, np. wertykulację. Jeśli od dawna planujesz wykonać ją w swoim ogrodzie, z przyjemnością się jej podejmiemy i pomożemy Ci zadbać o Twój trawnik!