Jako ekspert w dziedzinie produkcji trawy z rolki, bierzemy na siebie uprawę i dostarczanie Państwu najwyższej jakości trawników rolowanych. Nasz sekret to połączenie odpowiedniej mieszanki traw ze specjalnie opracowaną metodą pielęgnacji. Wszystko po to, by móc dostarczyć Państwu spełniający najwyższe wymagania produkt, który będzie cieszył przez długie lata. Kluczem do pełnego zadowolenia z trawnika z rolki jest przygotowanie terenu oraz późniejsze dbanie. Dlatego w niniejszym artykule dzielimy się z Państwem wskazówkami ważnymi dla wszystkich posiadaczy darni rolowanej. Zapraszamy do naszego poradnika.

 


FAQ

  1. Po jakim czasie trawnik z rolki zwiąże się z podłożem?
    Po tygodniu od ułożenia trawa z rolki jest częściowo związana z podłożem. Po dwóch/trzech tygodniach trawnik jest gotowy do użytkowania
  2. Jaka temperatura jest odpowiednia dla trawnika z rolki?
    Aby trawa z rolki związała się z podłożem niezbędne są temperatury powyżej 0 stopni w ciągu całej doby. Natomiast temperatura maksymalna nie jest istotna, jeśli będziemy pamiętać o zwiększonym podlewaniu przy wysokich temperaturach.
  3. Jak często należy kosić trawę z rolki?
    Trawę z rolki kosimy tak jak trawę z tradycyjnego siewu. Należy pamiętać, że częste koszenie bardzo dobrze wpływa na jakość darni, a rzadkie powoduje pogorszenie jakości. Rozsądny okres między koszeniami to jeden tydzień. W okresie letnim można ten okres wydłużyć, jednocześnie ponieść wysokość koszenia. Wiosną i jesienią koszenie co 4-5 dni spowoduje, że nasz trawnik podziękuje nam swoim pięknym wyglądem.
  4. Czy trawnik z rolki trzeba nawozić?
    Tak, trawnik z rolki należy nawozić kilka razy w roku. Początek wiosny to okres gdy powinniśmy podać nawóz wieloskładnikowy, najlepiej z zawartością mikroelementów, np. Yara Mila Complex (dawka 1,5 kg – 2 kg/100 m2). Maj i wrzesień to okresy gdy powinniśmy zasilić nasz trawnik azotem, np. saletrą amonową, pamiętając, aby nie przesadzić z ilością, maksymalnie 1,5 kg/100 m2 jednorazowo. Późna jesień to moment gdy powinniśmy podać makroskładniki z wyjątkiem azotu. Należy poszukać nawozu mającego w swoim składzie fosfor, potas i jeśli to możliwe siarkę i magnez i wysiać go w ilości około 2 kg/100 m2.
  5. Jak często należy podlewać trawnik z rolki?
    Podlewanie trawnika z rolki to niezbędny zabieg. Podlewając należy pamiętać o kilku zasadach: nie podlewamy trawnika w dzień, najlepszy okres to wczesny poranek, ewentualnie późny wieczór, nie podlewamy trawnika (jego poszczególnych części) codziennie, lepiej podlewać więcej i rzadziej niż mało i często. Wiosną i jesienią wystarczy podlewać raz na tydzień. Latem należy zwiększyć częstotliwość do dwóch razy w tygodniu.
  6. W jakim okresie najlepiej założyć trawę z rolki?
    Trawnik z rolki możemy założyć od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Latem trzeba tylko pamiętać o bardzo dużej ilości wody w pierwszych dniach po położeniu.
  7. Po jakim czasie można użytkować trawnik?
    Po kilku dniach na trawnik z rolki można wejść (chociażby po to, aby go skosić). To trzech tygodniach trawa z rolki całkowicie zwiąże się z podłożem i jest on gotowy do normalnego użytkowania.
  8. Jak zmienić trawnik z rolki?
    Aby założyć nowy trawnik w miejsce starego zniszczonego należy przede wszystkim usunąć starą darń. Warto spulchnić i na nowo wyrównać powierzchnię a w razie potrzeby dowieść nowej ziemi. Gdy zależy nam na idealnym trawniku warto wykonać tzw. próbę glebową w laboratorium chemicznym aby uzyskać informację, jakich składników brakuje naszej glebie. Z chęcią podejmiemy się wymiany Państwa trawnika.
  9. Jak prawidłowo wałować, wertykulować i napowietrzać trawnik?
    Od czasu do czasu nasz trawnik potrzebuje specjalnych zabiegów aby był w idealnym stanie. Trawa bardzo lubi wałowanie. Można je wykonywać w miarę możliwości nawet kilka razy w roku. Jeden zabieg wałowania powinien zawierać dwa przejazdy wałem w różnych kierunkach. Zabieg ten wykonujemy po deszczu lub obfitym podlewaniu. Zabiegi wertykulacji (nacinania) i areacji (napowietrzania) trawy wykonujemy rzadziej, najczęściej raz w roku, na początku sezonu. Zabieg wertykulacji możemy wykonywać częściej (2-3 razy w roku) w sytuacji gdy kosimy trawę kosiarką bez kosza. Wertykulator poza nacinaniem trawy zbiera również tzw. filc czyli przegniłe resztki organiczne.
  10. Ile kosztuje trawa z rolki
    Cena trawy z rolki zależy od wielkości zamówienia. Dodatkowo na cenę wpływa koszt transportu oraz inne opcje np. koszt ułożenia trawnika. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie Cennik
  11. Ile kosztuje transport trawnika z rolki?
    Koszt transportu jest uzależniony od odległości od naszej plantacji i ilości zamówionej trawy. Przykładowy koszt dowiezienia 200 m2 trawy z rolki do Szczecina to 3 zł/m2. Więcej szczegółów na stronie Cennik
  12. Czy zapewniacie transport?
    Tak, dysponujemy własnym transportem wraz z rozładunkiem. Po zamówieniu trawa przyjeżdża na paletach na miejsce inwestycji i jest rozładowana we wskazanym miejscu.
  13. Jak długo trzeba czekać na realizację zamówienia?
    Termin realizacji to kilka dni. Zachęcamy klientów, aby trawę z rolki zamówić 7-10 dni przed oczekiwanym terminem dostawy. Wtedy jest pewność, że towar przyjedzie dokładnie na czas.
  14. Czy w sobotę, niedzielę lub święta otrzymam zamówiony trawnik?
    Trawę z rolki dowozimy od wtorku do soboty. W sytuacjach awaryjnych możemy dostarczyć trawę również w inne dni.
  15. Czy mogę sam(a) odebrać trawę?
    Tak, trawę z roli można odebrać samemu. Należy pamiętać, że przy zamówieniu trawy na paletach my zorganizujemy załadunek na samochód klienta.  Przy zamówieniu trawy luzem należy się liczyć, że samodzielne trzeba będzie załadować rolki.
  16. Czy muszę być przy odbiorze trawnika?
    Nie. Natomiast potrzebna jest osoba, która potwierdzi odbiór towaru i ewentualnie ureguluje płatność.
  17. Jakie dokumenty sprzedaży wystawiacie?
    Jesteśmy legalnie działającą firmą. Wystawiamy paragony, faktury VAT oraz faktury dla osób fizycznych.
  18. Jakiej grubości jest trawa z rolki?
    Grubość pasa trawy w rolce to około 2,5 cm.
  19. Jakie rozmiary ma rolka trawy?
    Standardowe wymiary naszej trawy w rolce to 45 cm szerokości i 150 cm długości. Powierzchnia jednej rolki po rozłożeniu to 0,675 m2. Oznacza to, że 3 rolki to 2 m2 trawnika. Na prośbę klienta możemy wykonać rolki o długości innej niż 150 cm.
  20. Ile waży jedna rolka trawy?
    Jedna rolka waży około 20 kg. 100 m2 trawy w rolce waży około 3 tony. Należy o tym pamiętać szczególnie przy zamówieniu z własnym odbiorem.
  21. Chcę sam ułożyć trawnik z rolki. Na jakim poziomie powinien znajdować się teren przyszłego trawnika względem wysokości ostatecznej?
    Grubość pasa trawy to około 2,5 cm. Jeśli chcemy, aby poziom trawnika był równy z poziomem krawężników/obrzeży to przygotowując teren musimy pamiętać, aby był on niżej od krawężników o około 2-3 cm.
  22. Ile miesięcy rośnie trawa przed wycięciem jej i dowiezieniem do klienta?
    Nasza trawa ma co najmniej 18 miesięcy. Dzięki temu ma bardzo mocno rozbudowany system korzeniowy, jest gęsta i zdrowa. Bardzo szybko i bez problemów przyjmuje się w ogrodach klientów.
  23. Jak przygotować teren pod trawnik z rolki?
    Przede wszystkim należy uporządkować podłoże - oczyścić je z kamieni, ewentualnych śmieci oraz chwastów. Następnie należy rozpulchnić ziemię za pomocą szpadla lub glebogryzarki, a następnie wyrównać. Teren, na którym jest kładziona trawa z rolki nie musi być płaski. Jeśli planujemy instalację automatycznego systemu nawadniania, należy to zrobić przed położeniem trawnika. Również przed ułożeniem trawy warto nawieźć glebę, a kolejno ją wyrównać i zwałować. Dopiero na tak przygotowane podłoże, można kłaść darń. Bardzo częsty błąd to podlewanie terenu przed ułożeniem trawy, nie robimy tego. Trawnik podlewamy po jego ułożeniu.
  24. Jak układać trawnik?
    Z rozłożeniem trawy z rolki poradzi sobie niemal każdy. Wystarczy rozłożyć pasy darni, rozpoczynając od równej krawędzi (np. ogrodzenia). Kolejne pasy powinny do siebie przylegać, jednak nie zachodzić w żadnym miejscu, a ewentualne nadwyżki odciąć ostrym nożem. Pamiętajmy też, aby kolejne rzędy trawy układać „na zakładkę”, tak jak cegły w murze. Kolejny etap to dociskanie trawy wałem. Na koniec wystarczy bardzo obficie trawę podlać i odczekać około dwóch/trzech tygodni, aż będzie można w pełni z niej korzystać.
  25. Jak wygląda pierwsze koszenie trawnika z rolki?
    W momencie, gdy trawa wstępnie zrośnie się z podłożem (około tygodnia od ułożenia) a jej długość osiągnie około 10 cm, czas na pierwsze koszenie. Skracamy wówczas źdźbła do długości około 6 cm, a kolejne zabiegi powtarzamy nie częściej niż co tydzień. Wraz z kolejnym koszeniem, można obniżać wysokość noża. Po 2-3 koszeniach uzyskamy pełne zagęszczenie.
  26. Na czym polega pielęgnacja trawy z rolki?
    Choć ten rodzaj trawnika wymaga mniej zabiegów niż tradycyjny, należy pamiętać - prócz koszenia - o regularnej wertykulacji (podcinanie darni), aeracji (napowietrzanie) oraz wałowaniu. Trawa rolowana jest odporna na choroby i szkodniki, nie rosną na niej chwasty, dlatego nie trzeba martwić się o ich usuwanie.
  27. Czy warto inwestować w trawnik z rolki?
    Jedyna poważniejsza wada trawy z rolki to fakt, że jej początkowa cena przewyższa koszt tradycyjnego trawnika z siewu. Oprócz tego ma same zalety. To natychmiastowy doskonały efekt, oszczędność czasu, długi okres użytkowania. Inwestycja w trawnik rolowany może się przełożyć na wzrost atrakcyjności nieruchomości, na której znajduje się teren z trawnikiem wyglądającym jak zielony dywan. Należy pamiętać, że kupując trawę z rolki bezpośrednio u producenta, można znacząco obniżyć jej koszt.