Trawnik to jeden z najważniejszych elementów każdego przydomowego ogrodu, placu zabaw czy boiska. Istnieje kilka sposobów jego zakładania – każda z nich ma swoje plusy i minusy. Dziś skupimy się na trawie w rolce oraz z siewu. Co szczególnie warto wiedzieć o tych dwóch metodach? 

Trawa w rolkach – wygodne rozwiązanie „na już”

Jednym najpopularniejszych sposobów zakładania trawnika jest rozłożenie trawy z rolki. To szybkie i proste rozwiązanie, które stosuje się zazwyczaj na mniejszych obszarach – np. w niewielkich przydomowych ogrodach czy na placach zabaw. W tym przypadku na odpowiednio przygotowanym podłożu rozwija się pasy trawy o gęstej darni, kładąc je jeden przy drugim metodą zakładkową – podobnie jak cegły. Kolejny ważny krok to dociśnięcie darni do podłoża oraz przycięcie brzegów i wyrównanie krawędzi. Rozłożone pasy trawy muszą zostać intensywnie podlane – po kilku dniach powinno dojść do ukorzenienia darni. Trawa w rolce najlepiej wzrasta w miejscach nasłonecznionych oraz w podłożu o odpowiednim poziomie wilgoci. 

Trawa z siewu – opcja dla osób cierpliwych

Innym popularnym sposobem na piękny trawnik jest tradycyjny wysiew. W tym przypadku równomiernie rozrzucamy nasiona, a następnie przykrywamy je niewielką warstwą ziemi. Istotne jest dopasowanie nasion do przeznaczenia trawnika oraz konkretnego miejsca – do wysiewu po zacienionej stronie ogrodu wybierzemy inny rodzaj niż w przypadku miejsc nasłonecznionych. Co więcej, inne nasiona okażą się odpowiednie na murawę dekoracyjną, po której rzadko się chodzi, a inne – na często deptany trawnik. Dużą zaletą tej metody zakładania trawy jest niska cena – ma to znaczenie szczególnie w przypadku terenów o dużej powierzchni. Wówczas jednak ręczne wysiewanie może się okazać bardzo czaso- i pracochłonne – w takiej sytuacji lepiej skorzystać z odpowiedniej maszyny. Przed rozpoczęciem siania trawy warto przyjrzeć się wilgotności gleby – nawet po zakończeniu wysiewu powinna pozostawać ona na odpowiednim poziomie. Pierwsze rezultaty trawy wysiewanej z nasion widoczne są po około 3-5 tygodniach – ostateczny czas zależy jednak od aktualnych warunków, zarówno pogodowych, jak i glebowych. 

Trawa z rolki czy z siewu – na którą z nich postawić?

Na pytanie, który z rodzajów trawnika okaże się lepszy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od podłoża i stopnia nasłonecznienia, przestrzeni, jego przeznaczenia czy osobistych preferencji. Jeśli zależy Ci na trawniku, który z daleka będzie zachwycał swoim wyglądem, a przy tym pozwoli Ci zobaczyć efekty niemal od razu po założeniu, postaw na trawę z rolki. Możesz założyć ją w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego – zarówno w maju, jak i w listopadzie! Jeżeli czas nie odgrywa dużej roli i jesteś w stanie poczekać na rezultaty nieco dłużej, trawa z wysiewu również zda egzamin. Pamiętaj jednak, że nie zasiejesz jej poza późną wiosną lub wczesną jesienią.

 

trawniki.agro.pl to jedyny producent trawy w rolkach w okolicy oferujący własny transport z rozładunkiem. Oprócz jej ułożenia oraz montażu systemów nawadniania zapewniamy także kompleksową pielęgnację trawnika. Rolki wykonujemy również na indywidualne zamówienie Klienta, biorąc pod uwagę osobiste potrzeby. Posiadamy ponadto otwarty cennik – z łatwością sprawdzisz, ile zapłacisz za założenie trawnika z rolki na konkretnym, wybranym obszarze. Jeśli szukasz trawy z rolki Gorzów lub trawy z rolki Szczecin, zapraszamy do kontaktu. Nasi doświadczeni eksperci pomogą Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie na długie lata – nie tylko do przydomowego ogródka!